Startsida - Zelmaas kennel
Välkommen till Zelmaas kennel - strävhårig tax för jakt, utställning och sällskap

Jag heter Kerstin Norberg, bor på Lidingö och min ambition med kenneln är att föda upp vackra, trevliga och friska familjehundar som är användbara till drev, gryt och spår.
Vanligtvis brukar jag ta en eller två kullar per år. Valparna blir väl socialt tränade genom möten med alla vardagens företeelser. Det gör dem väl rustade när de kommer till sina nya ägare.



Läs mer »

Aktuellt
  Vi önskar Glad påsk | 2025-04-19 Tid: 08:54
Som traditionen bjuder publicerar jag även denna påskafton den för mig klassiska bilden på ensamvalpen Älla-Bella i ett stort påskägg. Den är tagen påsken 2008, hon är 14 dagar gammal och har just börjat få upp ögonen. Jag kan inte påstå att hon gillade att bli placerad så där, men det gick snabbt och hon fick komma tillbaka till mamma Freja. Pappa var Ch Hussebuss Fantom. Hon dog 2023, nästan 15 år gammal.

« Tillbaka