Startsida - Zelmaas kennel
Välkommen till Zelmaas kennel - strävhårig tax för jakt, utställning och sällskap

Jag heter Kerstin Norberg, bor på Lidingö och min ambition med kenneln är att föda upp vackra, trevliga och friska familjehundar som är användbara till drev, gryt och spår.
Vanligtvis brukar jag ta en eller två kullar per år. Valparna blir väl socialt tränade genom möten med alla vardagens företeelser. Det gör dem väl rustade när de kommer till sina nya ägare.



Läs mer »

Aktuellt
  Kuddkompisar | 2025-03-19 Tid: 08:16
Ossie kopplar av efter att ha fått sin manikyr, det vill säga kloklippning. Den sker en gång i veckan och lika lugn som hon är på bilden är hon när hon ligger i kloklipparens knä och låter sig behandlas. Jag måste erkänna att mina egna hundar inte är helt lika avslappnade när det är dags för kloklippning här hemma. På bilden, som husse Kjell skickade, kopplar Ossie av efter behandlingen vid sin kära taxkudde.

« Tillbaka