Startsida - Zelmaas kennel
Välkommen till Zelmaas kennel - strävhårig tax för jakt, utställning och sällskap

Jag heter Kerstin Norberg, bor på Lidingö och min ambition med kenneln är att föda upp vackra, trevliga och friska familjehundar som är användbara till drev, gryt och spår.
Vanligtvis brukar jag ta en eller två kullar per år. Valparna blir väl socialt tränade genom möten med alla vardagens företeelser. Det gör dem väl rustade när de kommer till sina nya ägare.



Läs mer »

Aktuellt
  Luring på besök | 2023-11-18 Tid: 10:11
Luring, som kallas Valter, har varit på besök för att bli av med lite päls. Mina hundar blev oerhört förtjusta i en kille på besök, och själv blev han helt betagen i Qnata. Men det var med halvsyrran Jizza som han blev fotograferad i fåtöljen, något som han inte var fullt lika förtjust i. De två har gemensam mamma i Fanny, men har inte samma pappa. Lurings pappa är Ch Mariebergs Skott.

« Tillbaka